A gymnast of mass 50.0kg hangs from a vertical rope attached to the ceiling. You
ID: 1278683 • Letter: A
Question
A gymnast of mass 50.0kg hangs from a vertical rope attached to the ceiling. You can ignore the weight of the rope and assume that the rope does not stretch. Use the value 9.81m/s^2 for the acceleration of gravity.
a. Calculate the tension T in the rope if the gymnast hangs motionless on the rope.
b. Calculate the tension T in the rope if the gymnast climbs the rope at a constant rate.
c. Calculate the tension T in the rope if the gymnast climbs up the rope with an upward acceleration of magnitude 0.900m/s^2
d. Calculate the tension T in the rope if the gymnast slides down the rope with a downward acceleration of magnitude 0.900m/s2
Explanation / Answer
a ) T =mg =50*9.81 =490.5 N (ans)
b) T =mg =50*9.81 =490.5 N (ans)
c) T = m(g+a) =50(9.81+0.9) =535.5 N (ans)
d) T =m(g-a) =50(9.81-0.9) =455.5 N (ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.