10) A massless spring with force constant k = 225 N/m is oriented horizontally a
ID: 1278420 • Letter: 1
Question
10) A massless spring with force constant k = 225 N/m is oriented horizontally and fixed on one end. A 5.00-kg block of ice is placed against the spring on the other end and compresses the spring 3.5 cm. The spring is released and accelerates the block along a horizontal surface. Ignore friction. a) Calculate the work done on the block by the spring during the motion of the block from its initial position to where the spring has returned to its uncompressed length. b) What is the speed of the block after it leaves the spring?
Explanation / Answer
The amount of SPE (spring potential energy) is transferred to the ice block during the spring's expansion. The amount of work done by the spring IS the total amount of SPE transferred.
SPE = 1/2kx
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.