A mass m 1 = 4.9 kg rests on a frictionless table and connected by a massless st
ID: 1277576 • Letter: A
Question
A mass m1 = 4.9 kg rests on a frictionless table and connected by a massless string to another mass m2 = 5.3 kg. A force of magnitude F = 26 N pulls m1 to the left a distance d = 0.88 m.
1)
How much work is done by the force F on the two block system?
J
2)
How much work is done by the normal force on m1 and m2?
J
3)
What is the final speed of the two blocks?
m/s
4)
How much work is done by the tension (in-between the blocks) on block m2?
J
5)
What is the tension in the string?
N
7)
What is the NET work done on m1?
Explanation / Answer
1)
Work = F*s = force*distance = 26*0.88 = 22.88 Nm
2) 0 N, because there is no movement in direction of the normal force
3) v^2 = 2as where a = F/(m1+m2) = 26/10.2 = 2.549 m/s^2
v^2 = 2*2.549*0.88
v = 2.11808 m/s
4) the tension is
T = m2*a = 5.3*2.549 N = 13.5097 N
Work = tension*distance = T*s = 13.5097*0.88 Nm = 11.888536 Nm
5) T = m2*a = 5.3*2.549 N = 13.5097 N
6) there are two forces on m1 that do work: F and T:
work by F = F*s = 26*0.88 Nm
work by T = - 13.5097*0.88 = 11.888536 Nm ( opposite direction of T vs. F)
7) Net work = (F - T)*s = (27 - 13.5097)*0.88 = 11.871464 Nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.