As a fish jumps vertically out of the water, assume that only two significant fo
ID: 1277021 • Letter: A
Question
As a fish jumps vertically out of the water, assume that only two significant forces act on it: an upward force F exerted by the tail fin and the downward force due to gravity. A record Chinook salmon has a length of 1.50 m and a mass of 47.5 kg. If this fish is moving upward at 3.00 m/s as its head first breaks the surface and has an upward speed of 4.80 m/s after two-thirds of its length has left the surface, assume constant acceleration and determine the following.
a) whats the salmons acceleration?
b) the magnitude of the force F during this interval?
Explanation / Answer
a)
Use v^2=u^2+2as
4.8^2=3^2+2a(2/3*L) where L is the length of the fish.
Acceleration a = 4.8^2-3^2/(4/3*L)=10.53/1.5 = 7.02 m/s2
b)
F=ma=m*10.53/1.5 = 47.5*10.53/1.5 = 333.45 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.