A hare and a tortoise compete in a race over a straight course 1.85 km long. The
ID: 1274771 • Letter: A
Question
A hare and a tortoise compete in a race over a straight course 1.85 km long. The tortoise crawls at a speed of 0.230 m/s toward the finish line. The hare runs at a speed of 8.25 m/s toward the finish line for 1.480 km and then stops to tease the slow-moving tortoise as the tortoise eventually passes by. The hare waits for a while after the tortoise passes and then runs toward the finish line again at 8.25 m/s. Both the hare and the tortoise cross the finish line at the exact same instant. Assume both animals, when moving, move steadily at their respective speeds.
(a) How far is the tortoise from the finish line when the hare resumes the race?
______________ m
(b) For how long in time was the hare stationary?
________________ s
Explanation / Answer
time for tortise to reach the finish line
t=d/v =1850/0.23
t=8043.5 sec
Time for hare to reach the finsih line
t=1480/8.25 =179.4 sec
Let the Hare takes rest for time T
Then for second trip
t=(1850-1480)/8.25 =44.85 sec
The total time of both hare and tortise are same
8043.5=179.4+T+44.9
T=7819.25 sec
The hare resumes the race after
t=(179.4+7819.25)=7998.65 sec
a)
Distance of tortise from finish line
d=1850-(0.23*7998.65)
d=10.3 m
b)
Wait time
t=7819.25 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.