A subway train starts from rest at a station and accelerates at a rate of 1.70m/
ID: 1274624 • Letter: A
Question
A subway train starts from rest at a station and accelerates at a rate of 1.70m/s2 for 14.1s . It runs at constant speed for 70.5s and slows down at a rate of 3.47m/s2 until it stops at the next station. Find the total distance covered.
I thought I started off okay, but then I got lost. I computed that for the first 14.1s the train traveled 169m by using the equation:
x= 1/2(1.70 m/s2)(14.1s)2 -I am unsure if this is wrong.
I don't expect anyone to do all the work for me, just some guidance please. Thank you!
Explanation / Answer
Distance travelled while accelerating=ut+1/2at^2
=0+1/2(1.7)(14.1)^2
=168.99 m
Velocity at the end of 14.1 sec=u+at
=0+(1.7)(14.1)
=23.97 m/s
Distance travelled during constant speed=VelocityXTime
=(23.97)(70.5)
=1689.885 m
Distance travelled while decelerating=v^2-u^2/2a
=(0-23.97^2)/2(-3.47)
=82.79 m
So total distance =168.99+1689.88+82.79
=1941.66 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.