A substance (A) reacts with sodium hydroxide according to the following reaction
ID: 994284 • Letter: A
Question
A substance (A) reacts with sodium hydroxide according to the following reaction. A + OH^- rightarrow AOH^- r = k[A]^r[OH^-]^y The substance A is blue, the product is colorless, therefore the reaction can be followed by spectrophotometry. Two runs were performed with the initial hydroxide concentrations [OH^-] = 2.00M and [OH^-]_2.0 = 1.00M. For both runs the concentration of A was [A]_a = 1.47 times 10^-2M. The concentration of A, time data for both runs are given below (copy and paste it into Excel for processing). Determine the order of Ain the reaction (x). X =____________Determine the order of [OH] in the reaction (y). y =____________Determine the rate constant, k, of the reaction. k =_________Interpret the effect of [OH]>>[A] in terms of the mechanism of the reaction.Explanation / Answer
The concentrtion of OH in both trails is significantly higher than the concentration of A. So the reaction is pseudo order.
Hence rate= K[ OH-]m [A]n = K' [A]n
the order is assumed and the firsr orer expression is ln C= lnC0-Kt . When the data of lnC vs t is plotted it is not giving straight line. Hence first order is rejected.
for second order, the expression KAot= XA/(1-XA) when data of XA/(1-XA) vs time is plotted, it is giving a straight line suggesting it to be 2nd order.
The rate constants
Slope is K'CAO= 0.015 , trial-2 = 0.007
for trial-1 CAO= 1.47*10-3, for trial-2, CAO= 1.46*10-3
K' = 0.015/(1.47*10-3)=10.20 for trial-2 K' = 0.007/(1.46*10-3) =4.79
but K= K' [OH-]m
lnK= lnK' +m ln [OH-]
[OH-] = 2M
lnK= ln(10.20) + m ln2 ( trial-1) (1)
lnK= ln (4.79)+ mln1 (Trial-2) (2)
lnK= ln (4.79)
K=4.79
from trial-1, ln (4.79)= ln(10.20)+ m ln2
m=-1
K=4.79
when [OH]> A the reaction becomes pseudo order.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.