A model rocket rises with constant acceleration to a height of 3.7m , at which p
ID: 1274618 • Letter: A
Question
A model rocket rises with constant acceleration to a height of 3.7m , at which point its speed is 26.0m/s .
Part A
How much time does it take for the rocket to reach this height?
Express your answer using two significant figures.
Part B
What was the magnitude of the rocket's acceleration?
Express your answer using two significant figures.
Part C
Find the height of the rocket 0.10s after launch.
Express your answer using two significant figures.
Part D
Find the speed of the rocket 0.10s after launch.
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
u = 0
by 3rd eq . v^2-u^2=2as
= 26^2-0=2a*3.7
so a = 91 m/s^2
PART A
v=u+at
26=0+ 91t
so t = 0.28 sec
PART B
a= 91 m/s^2
PART C
s= ut+1/2 at^2
s= 0 + 1/2 (91*0.10^2)
s= o.45 m
PART D
v=u+at
v= 0+ 91*0.10 = 9.1 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.