To take off from the ground, an airplane must reach a sufficiently high speed. T
ID: 1274437 • Letter: T
Question
To take off from the ground, an airplane must reach a sufficiently high speed. The velocity required for the takeoff, the takeoff velocity, depends on several factors, including the weight of the aircraft and the wind velocity.
A plane accelerates from rest at a constant rate of 5.00m/s2 along a runway that is 1800m long. Assume that the plane reaches the required takeoff velocity at the end of the runway. What is the time tTO needed to take off?
Express your answer in seconds using three significant figures.
Explanation / Answer
s = ut + 0.5at^2
s = distance = 1800m, u = initial velocity = 0, a = acceleration = 5m/s^2, t = time
1800 = 0 + 0.5*5*t^2
t^2 = 1800/2.5 = 720
t = 26.83 s (to 4 sig figs)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.