You toss a racquetball directly upward and then catch it at the same height you
ID: 1273994 • Letter: Y
Question
You toss a racquetball directly upward and then catch it at the same height you released it 1.70 s later. Assume air resistance is negligible. What is the acceleration of the ball while it is moving upward? magnitude m/s2 What is the acceleration of the ball while it is moving downward? magnitude m/s2 What is the acceleration of the ball while it is at its maximum height? magnitude m/s2 What is the velocity of the ball when it reaches its maximum height? magnitude m/s What is the initial velocity of the ball? magnitude m/s What is the maximum height that the ball reaches? mExplanation / Answer
a) a = g = 9.81 m/s2
downwards
b) a = g = 9.81 m/s2
downwards
c) a = g = 9.81 m/s2
downwards
d) velocity = zero ( because it is at rest at that moment)
e) v = u + at
- u = u - 9.81x 1.70
u = 8.34 m/s
f) v^2 - u^2 = 2ah
0 - 8.34^2 = 2x9.81 x h
h = 3.54 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.