A 20-cm-long, zero-resistance wire is pulled outward, on zero-resistance rails,
ID: 1271731 • Letter: A
Question
A 20-cm-long, zero-resistance wire is pulled outward, on zero-resistance rails, at a steady speed of 1.0m/s in a 0.10T magnetic field (See the figure). On the opposite side, a 1.0 carbon resistor completes the circuit by connecting the two rails. The mass of the resistor is 73mg .(Figure 1)
What is the induced current in the circuit?
Express your answer using two significant figures.
Part B
How much force is needed to pull the wire at this speed?
Express your answer using two significant figures.
Part C
How much does the temperature of the carbon increase if the wire is pulled for 10 s? The specific heat of carbon is 710J/kg??C.
Explanation / Answer
speed v = 1 m/s
field B = 0.1 T
l =0.2 m
R = 1 ohm
A) current I = Bvl/R = 0.1*1*0.2/1 = 0.02 A
b)
F = Bil = 0.1*0.02*0.2 = 4x10^-4 N
c)
as E = i^2Rt = 0.02^2 *1*10 = 4x10^-3 W
dT = 4x10^-3 /710x73x10^-3 = 7.717x10^-5 K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.