The signal from a radio station is an electromagnetic wave and is detected throu
ID: 1270274 • Letter: T
Question
The signal from a radio station is an electromagnetic wave and is detected through its electric field. In a typical case, the electric field needed to give a "good" radio signal is about 1Times10-2 V/m. the amplitude (peak value) Eo associated with the wave. What is the corresponding magnetic field amplitude associated with this electromagnetic wave? The X-rays used in your dentist's office or local hospital have a frequency of approximately f = 3 Times 1018 Hz. What is the wavelength of these X-rays, and how does that wavelength compare to the size of an atom?Explanation / Answer
(Q3)Em = c * Bm
B m= (10^-2)/(3*10^8)
= 3.33*10^-11 T (ANSWER)
(Q4)c=f*wavelength
wavelength = 10^-8 m = 10 nanometres
size of atom = 0.1 to 0.5 nanometers
Hence this wavelength is about 100 times the size of an atom (ANSWER)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.