An 3.60mm -tall object is 22.0cm from the center of a silvered spherical glass C
ID: 1270205 • Letter: A
Question
An 3.60mm -tall object is 22.0cm from the center of a silvered spherical glass Christmas tree ornament 6.45cm in diameter.
Part A
What is the position of its image (measured from the center of the ornament)?
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the height of its image?
An 3.60mm -tall object is 22.0cm from the center of a silvered spherical glass Christmas tree ornament 6.45cm in diameter.
Part A
What is the position of its image (measured from the center of the ornament)?
d = cmSubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the height of its image?
|y?| = mmExplanation / Answer
1/s+1/s?=2/R
Using that equation, I get
1/s?=2/?3.225?1/22
s'=-1.502cm and
m=-s'/s=(-)-1.502/22
m=0.0683
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.