An 0.65 kg object is attached to one end of a spring, and the system is set into
ID: 1287520 • Letter: A
Question
An 0.65 kg object is attached to one end of a spring, and the system is set into simple harmonic motion. The displacement x of the object as a function of time is shown in the drawing. With the aid of these data, determine the following values.
(a) amplitude A of the motion
m
(b) angular frequency ?
rad/s
(c) spring constant k
N/m
(d) speed of the object at t = 1.0 s
m/s
(e) magnitude of the object's acceleration at t = 1.0 s
m/s2
Explanation / Answer
amplitude A of the motion = 0.080 m
angular frequency w = 2pi/T = pi/2 Hz
but w^2 = k/m
so k = mw^2
the velocity v is the slope of the tangent line of the x ~ t curve, so v = 0 at t = 1.0 s.
the acceleration a = -w^2*x, at t = 1.0 s, x = A, so the magnitude of the acceleration at t = 1.0 s is w^2*A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.