Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A system of four particles moves along one dimension. The center of mass of the

ID: 1268103 • Letter: A

Question

A system of four particles moves along one dimension. The center of mass of the system is at rest, and the particles do not interact with any objects outside of the system. Find the velocity, v4, of particle 4 at t1 = 2.91 s, given the following details for the motion of particles 1, 2 and 3: Particle 1 : m1 = 2.05 kg, v1(t) = (7.63 m/s)+(0.299 m / s2) times t Particle2: m2 = 2.69 kg, v2(t) = (8.71 m/s)+(0.315 m/s2) times t Particle 3: m3=4.85 kg, v3(t)= (6.77 m/s) + (0.405 m/s2) times t Particle 4; m4 = 4.55 kg, v4=

Explanation / Answer

V4 = -1/m4 * (m1 v1 + m2 v2 + m3 v3)

= -18m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote