Use the following values for mass and charge: an electron has mass me = 9.11 e-3
ID: 1268023 • Letter: U
Question
Use the following values for mass and charge: an electron has mass me = 9.11 e-31 kg and charge -e, a proton has mass mp = 1.67e-27 kg and charge +e, an alpha particle has mass malpha = 6.65e-27 kg and charge +2e, where e = 1.60e-19 C. An electron is released from rest in a vacuum between two flat, parallel metal plates that are 17.0 cm apart and are maintained at a constant electric potential difference of 880 Volts. If the electron is released at the negative plate, what is its speed just before it strikes the positive plate?
What is the kinetic energy of the electron in units of eV?
Explanation / Answer
a) 1/2 mv^2 = e V
0.5*9.11E-31*v^2 = 1.6E-19*880
v=1.76E7 m/s
b) 880 eV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.