Use the following to answer questions 7-17 During September, SAM Company sells 2
ID: 2541508 • Letter: U
Question
Use the following to answer questions 7-17 During September, SAM Company sells 2,750 mountain bikes for $950 each. The company has the following inventory purchase transactions for January: # of Units Date 1-Sep 7-Sep 19-Sep Transaction Beginning Inventory Purchase Purchase 300 1,200 1,500 Unit cost $629 635 Total Cost $188,700 762,000 966,000 $1,916,700 5:300644 3,000 7. $ For questions 8-10 assume the company uses First-in, First-out (FIFO) inventory valuation. What were company's sales revenue for the period? Calculate ending inventory (FIFO)Explanation / Answer
7. Sales Revenue: 2750*950= $2612500
8.Ending inventory using FIFO is : 3000-2750 = 250 units @644= 161000
9.Cost of goods sold (FIFO) is
300*629= 188700
1200*635= 762000
(2750-300-1200)*644=1250*644=805000
Cost of the ggods sold = 188700+762000+805000=1755700
10. Gross Profit (FIFO) = Sales - cost of the goods sold= 2612500-1755700=856800
11. Ending inventory (LIFO) is (3000-2750) *629=157250
12.Cost of the goods sold (LIFO) is
1500*644=966000
1200*635=762000
50*629=31450
966000+762000+31450=1759450
13.Gross Profit (LIFO) = Sales - cost of the goods sold = 2602500-1759450=843050
14.Ending inventory (WA)=
Unit cost Units purchased Total
$629 300 188700
635 1200 762000
644 1500 966000
Total 3000 1916700
Weighted average cost per unit = $1916700/3000 = 638.9
Ending inventory is 638.9*1500=958350
15. Cost of the goods sold (WA) = goods sold * weighted average cost per unit = 2750*638.9 = 1756975
16. Gross Profit (WA) = Sales - cost of the goods sold = 2612500-1756975= 855525
17.Gross profit under FIFO method is highest ($856800). So, FIFO method will show larger net income.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.