Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An astronaut is connected to her spacecraft by a 35-m-long tether cord as she an

ID: 1265086 • Letter: A

Question

An astronaut is connected to her spacecraft by a 35-m-long tether cord as she and the spacecraft orbit Earth in a circular path at a speed of 6.5 x 10^3 m/s. At one instant, the voltage measured between the ends of a wire embedded in the cord is measured to be 0.42 V Assume the long dimension of the cord is perpendicular to the vertical component of earth's magnetic held at that Instant. (a) What is the magnitude of the vertical component of Earth's field at this location? (b) Does the measured voltage change as the system moves from one location to another? Explain.

Explanation / Answer

Here ,

EMF = 0.42 V

u = 6.5 *10^3 m/s

L = 35 m

Now , induced EMF = B*u*L

0.42 = B*6.5 *10^3 * 35

B = 1.846 *10^-6 T

the magnitude of the vertical component of earth's magnetic field is 1.846 *10^-6 T

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote