An astronaut in her space suit has a total mass of m1 = 90.8 kg, including suit
ID: 1973463 • Letter: A
Question
An astronaut in her space suit has a total mass of m1 = 90.8 kg, including suit and oxygen tank. Her tether line loses its attachment to her spacecraft while she's on a spacewalk. Initially at rest with respect to her spacecraft, she throws her oxygen tank of mass m2 = 12.0-kg away from her spacecraft with a speed v = 8.10 m/s to propel herself back toward it (see figure).Determine the maximum distance she can be from the craft and still return within 2.20 min (the amount of time the air in her helmet remains breathable).
Explanation / Answer
astronaut mass minus oxygen tank = 90.8 - 12.0 = 78.8 kg momentum of oxygen tank = mv = (12.0)(8.10) = 97.2 kg-m/s momentum of astronaut = MV = (78.8)V by conservation of momentum: 78.8V = 90.8 V = 90.8/78.8 = 1.15 m/s Dmax = V(t) = (1.15)(2.2)(60) = 151.8 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.