A block of mass M = 6.20 kg, at rest on a horizontal frictionless table, is atta
ID: 1263991 • Letter: A
Question
A block of mass M = 6.20 kg, at rest on a horizontal frictionless table, is attached to a rigid support by a spring of constant An oscillator consists of a block attached to a spring (k = 370 N/m). At some time t, the position (measured from the systems equilibrium location), velocity, and acceleration of the block are x = 0.0893 m, v = -10.4 m/s, and a = -137 m/s^2. Calculate (a) the frequency of oscillation, (b) the mass of the block, and (c) the amplitude of the motion. (a) Number Units (b) Number Units . (e) Number UnitsExplanation / Answer
Given,
K = 370 N/m
x = 0.0893 m
v = -10.4 m/s
a = -137 m/s^2
F = ma
F = -kx
ma = -kx
m = -kx/a (where k, x, and a where previously stated)
m = -370 * 0.0893 / (-137)
mass = 0.241 kg
T = 2 * (pi) * sqrt(m / k)
T = 2 * pi * sqrt(0.241 / 370)
T = 0.1603
f = 1/T
f = 1/0.1603
f = 6.236 Hz
for some t:
x(t) = Acos(wt) = 0.0893
v(t) = -Awsin(wt) = -10.4
you now have two equations with two unknown and are now able to solve for both
A = 0.0893/cos(wt)
A = 10.4/(w*sin(wt))
0.0893/cos(wt) = 10.4/w(sin(wt)
T = 2(pi)/w
0.1603 = 2(pi)/w
w = 39.196
sin(39.196 t)/cos(39.196 t) = 10.4/(39.196 *0.0893)
tan(39.196 t) = 2.97
39.196 t = 1.246 sec
then put this into displacement equation
x(t) = Acos(39.196 t) = 0.0893
A = 0.0893/cos(39.196 t)
A= 0.0893/cos(1.246)
A = 0.279 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.