You must complete the circuit of (Figure 1) in such a way that it draws a curren
ID: 1262984 • Letter: Y
Question
You must complete the circuit of (Figure 1) in such a way that it draws a current of 0.300A from the battery. The battery maintains a potential difference of 10.0 V with no load, but has an internal resistance of Rbatt = 12.0? . The only material you have is 20.0 mm3 of nichrome, and you must use all of it. your plan is to form the nichrome into a cylindrical resistor. [The conductivity of nichrome is 6.7
You must complete the circuit of (Figure 1) in such a way that it draws a current of 0.300A from the battery. The battery maintains a potential difference of 10.0 V with no load, but has an internal resistance of Rbatt = 12.0? . The only material you have is 20.0 mm3 of nichrome, and you must use all of it. your plan is to form the nichrome into a cylindrical resistor. [The conductivity of nichrome is 6.7 105 A/(V?m).] A-What must the cylinder length be? B-What must the cylinder cross-sectional area be?Explanation / Answer
To get 0.300A, the equivalent resistance must be
Req = V/I
= 33.33 ohm
As Req = Rbatt +Rload
-->Rload = Req - Rbatt
Rload = 21.33 ohm
As
Rload = (rho) L / A
and
Volume = A L
--> A = Volume / L
Thus,
Rload = (rho) L^2 / Volume
--> L = sqrt {[Rload Volume] / rho}
Hence,
L = 7.98E-7 m [ANSWER, PART A]
As A = volume/L,
A = 0.0251 m^2 [ANSWER, PART B]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.