A long solenoid with 35 turns of wire per centimeter carries a current of 0.344A
ID: 1262965 • Letter: A
Question
A long solenoid with 35 turns of wire per centimeter carries a current of 0.344A . The wire that makes up the solenoid is wrapped around a solid core of magnetic material with relative permeability 5068. (The wire of the solenoid is jacketed with an insulator so that none of the current flows into the core.)
For a point inside the core, find the magnitude of the magnetic field B0? due to the solenoid current.
For a point inside the core, find the magnitude of the magnetization M? .
For a point inside the core, find the magnitude of the total magnetic field B? .
Bsource = TExplanation / Answer
B = mu0 n I = mu0 * 35 * 0.344
= 1.51 * 10-3 T
----------------------------------------------
B = KM * B0
= 5068 * 1.51 * 10-3
= 7.65 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.