Would need step-by-step solutions for theese answers so I could really understan
ID: 1261757 • Letter: W
Question
Would need step-by-step solutions for theese answers so I could really understand them, many thanks.
They were going to purchase an electron microscope, and wanted the electrons velocity to be as high as 30% of the speed of light after acceleration. There was a microscope at hand that had an accelerating voltage of 36 kV. a) How large is the electrons relativistic mass when it hits the target expressed in m0? b) Is the voltage high enough to reach at least 30% of the speed of light? Would need step-by-step solutions for theese answers so I could really understand them, many thanks.Explanation / Answer
in this problem
electron is accelrating means it certainly have kinetic energy
KE=0.5mV2
36*1.6*10-16=0.5*m*0.09*9*1016
m=142.2*10-32
=14.22*10-31kg
b)
yes voltage is sufficient to reach the target
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.