5. A railroad flatcar of weight 7840 N can roll without friction along a straigh
ID: 1261676 • Letter: 5
Question
5.
A railroad flatcar of weight 7840 N can roll without friction along a straight horizontal track. Initially, a man of weight 659 N is standing on the car, which is moving to the right with speed 25 m/s; see the figure. What is the change in velocity of the car if the man runs to the left so that his speed relative to the car is 7.5 m/s?
A railroad flatcar of weight 7840 N can roll without friction along a straight horizontal track. Initially, a man of weight 659 N is standing on the car, which is moving to the right with speed 25 m/s; see the figure. What is the change in velocity of the car if the man runs to the left so that his speed relative to the car is 7.5 m/s?Explanation / Answer
W= weight of car= Mg w= weight of man = mg
M= W/g= 7840/9.8= 800 Kg m= w/g = 659/9.8= 76.2 Kg
From conservation of linear momentum
= 67.2 *7.5 / ( 800+67.2)
=0.34 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.