A thin block of soft wood with a mass of 0.070 kg rests on a horizontal friction
ID: 1261575 • Letter: A
Question
A thin block of soft wood with a mass of 0.070 kg rests on a horizontal frictionless surface. A bullet with a mass of 4.67 g is fired with a speed of 577 m/s at a block of wood and passes completely through it. The speed of the block is 16 m/s immediately after the bullet exits the block.
(a) Determine the speed of the bullet as it exits the block in m/s.
(b) Determine if the final kinetic energy of this system (block and bullet) is equal to, less than, or greater than the initial kinetic energy.
less than the initial kinetic energy - correct
(c) Verify your answer to part (b) by calculating the initial and final kinetic energies of the system in J.
Explanation / Answer
a)Conserving momentum.
mu=Mv+mv2
0.00467*577=0.07*16+0.00467*v2
v2=337.2m/s
c) Initial KE=0.5*0.00467*577^2=777.4J
Final KE=0.5*0.00467*337.2^2+0.5*0.07*16^2=274.5J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.