Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

ANSWER 4, 5, AND 6 ONLY. A blue car with mass m c = 477 kg is moving east with a

ID: 1260064 • Letter: A

Question

ANSWER 4, 5, AND 6 ONLY.

A blue car with mass mc = 477 kg is moving east with a speed of vc = 23 m/s and collides with a purple truck with mass mt = 1283 kg that is moving south with a speed of vt = 13 m/s . The two collide and lock together after the collision.

1. What is the magnitude of the initial momentum of the car? Ans: 10971 kg-m/s

2. What is the magnitude of the initial momentum of the truck? Ans: 16679 kg-m/s

3. What is the angle that the car-truck combination travel after the collision? (give your answer as an angle South of East) Ans: 55

4. What is the magnitude of the momentum of the car-truck combination immediately after the collision?

5. What is the speed of the car-truck combination immediately after the collision?

6. Compare the initial and final kinetic energy of the total system before and after the collision:

KEi = KEf

KEi > KEf

KEi < KEf

ANSWER 4, 5, AND 6 ONLY. A blue car with mass mc = 477 kg is moving east with a speed of vc = 23 m/s and collides with a purple truck with mass mt = 1283 kg that is moving south with a speed of vt = 13 m/s . The two collide and lock together after the collision. 1. What is the magnitude of the initial momentum of the car? Ans: 10971 kg-m/s 2. What is the magnitude of the initial momentum of the truck? Ans: 16679 kg-m/s 3. What is the angle that the car-truck combination travel after the collision? (give your answer as an angle South of East) Ans: 55 4. What is the magnitude of the momentum of the car-truck combination immediately after the collision? 5. What is the speed of the car-truck combination immediately after the collision? 6. Compare the initial and final kinetic energy of the total system before and after the collision: KEi = KEf KEi > KEf KEi

Explanation / Answer

4 total momentum = Pc^2 +Pt^2)
total momentum = (10971^2)+(16679^2)) = = 19963.76

5. final velocity = (total momentum)/(total mass) = (19963.76/1760) = 11.34 m/s

6. The total kinetic energy before and after a collision will be conserved. The sum of the energy of both particles will be the same before and after the collision

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote