1.) A solid ball of mass 1.20kg and diameter 20.0cm is rotating about its diamet
ID: 1259522 • Letter: 1
Question
1.) A solid ball of mass 1.20kg and diameter 20.0cm is rotating about its diameter at 75.0rev/min. What is its kinetic energy ?
2.) If an additional 1.60J of energy are supplied to the rotational energy, what is the new angular speed of the ball in radians/sec?
Explanation / Answer
I = 2/5 * M R2 , k = 1/2 I w2 = M R2 w2 / 5
k = 1/5 (1.20) * 0.12 (75 * 2pi / 60)2
= 0.148 J
-------------------------------------------------------
(1.748/0.148) = (w^2)/(75^2)
w = 258 rev/min
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.