A plane of mass 75 g experiences a net force (shown below) causing it to go thro
ID: 1259513 • Letter: A
Question
A plane of mass 75 g experiences a net force (shown below) causing it to go through a
displacement (also shown below).
a. How much work was done on the plane by the net force?!
b. What is the angle between the net force and the displacement?!
c. If the plane started from rest, what is its final speed?
Explanation / Answer
a)
Here , Work done = F .d
Work done = (9i + 4j + 7k).(6i + 12k)
work done = 54 + 12 * 7
work done = 138 J
the work done is 138 J
b)
as work done = |F||d|*cos(theta)
138 * sqrt(9^2+4^2+7^2)*sqrt(6^2+ 12^2)* cos(theta)
cos(theta) = 0.85
theta = 31.7 degree
the angle between force and displacement is 31.7 degree
c)
work done = change in KE
138 = 0.5 * 0.075 *v^2
v = 60.7 m/s
the speed is 60.7 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.