1.) Suppose Always There Wireless serves 100 high-high demand wireless consumers
ID: 1254638 • Letter: 1
Question
1.) Suppose Always There Wireless serves 100 high-high demand wireless consumers,each of whose monthly demand curve for minutes of wireless service is and
300 low-demand consumers, each of whose monthly demand curve for minutes of wireless is, where P is the per-minute price in dollars. Its marginal cost is $0.25 per
minute. Suppose Always There Wireless charges $0.25 per minute.
a. How many minutes will high-demand consumers purchase?
b. How many minutes will low-demand consumers purchase?
c. How much can Always There Wireless charge as a fixed fee without losing the low-demand consumers?
d. What are the profits from sales to each of the low-demand consumers?
Explanation / Answer
A. 100*x per minute=100X B. 300*P=300P C. They can charge 300P=.25 P=1200 D. Profits are 300P 300*(1200)=3600 Hope tis help
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.