2. Robertson Inc. wishes to set aside lump sum money to withdraw from and invest
ID: 1235076 • Letter: 2
Question
2. Robertson Inc. wishes to set aside lump sum money to withdraw from and invest in automating parts of its business over the next 5 years. This money is expected to earn compound interest at the rate of 10% per year. The following are the expected dates of withdrawals:Year 1: $40,000
Year 2: No withdrawal
Year 3: $25,000
Year 4: $50,000
Year 5: $10,000.
How much money should Robertson Inc. deposit today to be able to withdraw the increments listed above? Also, make a table to show, on a year by year basis, if your calculated amount is correct. The table should show the interest earned, the withdrawals made and the balance left in the account.
Explanation / Answer
Y = 5 years
i = 10% per year
Year 1 = 40,000
Year 2 = 0
Year 3 = 25,000
Year 4 = 50,000
Year 5 = 10,000
P = ?
NPV = - P + 40,000 (P/F,i=10%,N=1) + 25,000 (P/F,i=10%,N=3) + 50,000 (P/F,i=10%,N=4) + 10,000 (P/F,i=10%,N=5)
0 = - P + 40,000 (1+10%)-1 + 25,000 (1+10%)-3 + 50,000 (1+10%)-4 + 10,000 (1+10%)-5
P = 36,363.64 + 18,782.87 + 34,150.67 + 6,209.21
P = 95,506.39
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.