Suppose you have three production facilities that are polluting a river. Each em
ID: 1231361 • Letter: S
Question
Suppose you have three production facilities that are polluting a river. Each emits 10units of pollution. Their marginal cost functions for reducing emissions are,
respectively, MC1 = $3, MC2 = $4, MC3 = $5.
a. If the objective is to cut emissions in half (to 15) cost-effectively, how
much reduction should be assigned to each firm?
b. What would be the total variable cost of controlling these emissions?
c. What would be the total variable cost that would result from forcing each
facility to control one-half of its emissions? Is this different from the cost
associated with the cost-effective allocation? Why or why not?
Explanation / Answer
a) facility 1 reduce emission by 10, facility 2 reduce by 5
b) total cost : 10*3 + 5*4 = 50 variable cost = 50/15 = 10/3
c) total cost : 5*(3+4+5) = 60 variable cost = 60/15 = 4. This is different from the cost efficient allocation because you are allocating 5 more to facility 3 (which is inefficient with MC3 = 5) while the efficient way would be allocating the 5 units to facility 1 (which is efficient with MC1 = 3)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.