Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose you have the following reagents available under standard conditions. (i.

ID: 612151 • Letter: S

Question

Suppose you have the following reagents available under standard conditions. (i.e., P = 1 atm for all gases; t = 25 oC; C = 1 mol L?1 for all aqueous species, including H+.) Co(s), Ag+(aq), Cl?(aq), Cr(s), BrO3?(aq), I2(s), F?(aq) Consult the standard reduction potentials on the next page and then answer the following questions. (a) Which is the strongest oxidizing agent? (b) Which is the strongest reducing agent? (c) Which of the available reagent(s), if any, will oxidize Fe(s) while leaving Cu(s) unreacted? If none of the available reagents can be used for this purpose, then identify another reagent from the table that could be used. For each reagent you

Explanation / Answer

Ag+(aq)is the strongest oxidizing agent BrO3?(aqis the strongest reducing agent Co(s)the available reagent( First write a balanced equation: Note that you are reacting solid iron with a copper sulphate solution. A single displacement reaction takes place : Fe(s) + CuSO4(aq) ? FeSO4(aq) + Cu(s) 1mol Fe will react with 1 mol CuSO4 Molar mass Fe = 55.85g/mol 0.770g Fe = 0.770/55.85 = 0.01389 mol Fe This will react exactly with 0.01389 mol CuSO4 Calculate mol of CuSO4 in 13.8 mL of 0.545M copper(II) sulfate mol = 13.8/1000*0.545 = 0.00752 mol CuSO4 This will react with 0.00752 mol Fe Clearly you do not have sufficient CuSO4 - CuSO4 is the limiting reactant. Fe is the reactant in excess, or is the non-limiting reactant: Now the question is : how many millimoles (mmol) of the non-limiting reactant will remain unused at the end of the reaction? You have 0.01389 mol Fe at start You react 0.00752 mol Fe Mol of unreacted Fe = 0.01389 - 0.00752 = 0.00637 mol Fe unreacted mol of non limiting reactant remaining: 0.00637 mmol of non-limiting reactant remaining 0.00637*1000 = 6.37mmol That is the answer to the question You also ask: In the reaction described above, will the solution at the end of the experiment be blue or colorless? You know that CuSO4 is blue and FeSO4 is colourless. You have no CuSO4 remaining in solution - it was all reacted. Therefore you have a solution of FeSO4 which is colourless.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote