The demand and supply equations for the pear market are: Demand: P = 12 - 0.01Q
ID: 1225386 • Letter: T
Question
The demand and supply equations for the pear market are: Demand: P = 12 - 0.01Q Supply: P = 0.02Q where P= price per bushel, and Q=quantity.
a. Calculate the equilibrium price and quantity.
b. Suppose the government guaranteed producers a price of $20 per bushel. What would be the effect on quantity supplied? Provide a numerical value.
c. By how much would the $20 price change the quantity of apples demanded? Provide a numerical value.
d. Would there be a shortage or surplus of apples?
e. What is the size of this shortage or surplus? Provide a numerical value.
Explanation / Answer
a) At Equilibrium,
Demand = Supply
12 - 0.01 Q = 0.02 Q
0.03 Q = 12
Q = 400 Units
Conclusion:- Equilibrium Quantity = 400 Units and Equilibrium Price = 0.02 * 400 = $ 8 .
b) The Quantity Supplied when the government guaranteed producers a price of $20 per bushel:-
Quantity Supplied = 20 / 0.02 = 1000 Units
Conclusion:- Quantity Supplied of apples = 1000 Units
c) The Quantity Demanded when the government guaranteed producers a price of $20 per bushel:-
Quantity Demanded is given by following equation in question:-
P = 12 - 0.01 Q [Putting the value of P = $ 20, We will get Quantity demanded.]
20 = 12 - 0.01 Q
0.01 Q = 12 - 20
Q = (-) 8 / 0.01 = (-) 800
As the Quantity can not be in negative, thus ignoring the minus sign here, Quantity Demanded = 800 Units.
Conclusion:- Quantity of apples demanded = 800 Units
d) The Quantity Supplied of apples > The Quantity demanded of apples, Thus there would be a Surplus of apples.
e) Size of Surplus = 1000 - 800 = 200 Units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.