According to the figure above, producer surplus in the market is: $15,000. $30,0
ID: 1218319 • Letter: A
Question
According to the figure above, producer surplus in the market is:
$15,000.
$30,000.
$40,000.
$12,500.
Flag this Question
Question 101 pts
Suppose the government imposes a $0.55 per-unit tax in this market. After tax, consumers are paying (including tax) $8.25 per unit and the market output is 4,750 units.
How much deadweight loss does the tax cause?
$137.50
$68.75
$47.50
$0.55
Flag this Question
Question 111 pts
After tax, what is consumer surplus in the market (rounded to the nearest whole number)?
$12,431
$12,500
$13,538
$11,281
Explanation / Answer
producer surplus=market price-lowest price the producer willing to accept
So here PS=1/2(8-2)(500)=3x500=1500
DWL=(change in price x change in quantity)/2=(8.25-8)(250)/2=(.25x250)/2=31.25
Consumer surplus=maximum price the consumer is willing to pay-market price=1/2(13-8.25)47450=11281.25
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.