Suppose a relative has promised to give you $1,000 as a wedding gift the day you
ID: 1212779 • Letter: S
Question
Suppose a relative has promised to give you $1,000 as a wedding gift the day you get engaged. Assuming a constant interest rate of 7%, consider th present and future values of this gift, depending on when you become engaged Complete the first row of the table by determining the value of the gift in one and two years if you become engaged today Present Value (Dollars) 1,000.00 Value in One Year Value in Two Years Date Received Today In 1 year In 2 years (Dollars) (Dollars) 1,000.00 1,000.00 greater Complete the first column of th smaller computing the present value of the gift if you get engaged in one year or two years. The present value of the gift is if you get engaged in two years than it is if you get engaged in one year.Explanation / Answer
6.
7.
Project A:
PV = -15 + 12(P/F, 6%, 1) + 11(P/F, 6%, 2)
= -15 + (12 * 0.9434) + (11 * 0.8900)
= -15 + 11.32 + 9.79 = $6.11 million
So, the NPV of project A is roughly $6.11 million
Project B:
PV = -13 + 10(P/F, 6%, 1) + 8(P/F, 6%, 2)
= -13 + (10 * 0.9434) + (8 * 0.8900)
= -13 + 9.43 + 7.12 = $3.55 million
So, the NPV of project B is roughly $3.55 million
Please ask next question in another post.
Date Received PV($) Value in one Year($) Value in Two Year($) Today 1000 1070[i.e. 1000(F/P, 7%, 1) = 1000 * 1.070] 1145[i.e. 1000(F/P, 7%, 2) = 1000 * 1.145] In one Year 934.60[i.e. 1000(P/F, 7%, 1) = 1000 * 0.9346] 1000 1070[i.e. 1000(F/P, 7%, 1) = 1000 * 1.070] In Two Year 873.4 [i.e. 1000(P/F, 7%, 2) = 1000 * 0.8734] 934.53[i.e. 873.4(F/P, 7%, 1) = 1000 * 1.070] 1000Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.