Suppose a relative has promised to give you $1,000 as a wedding gift the day you
ID: 1205325 • Letter: S
Question
Suppose a relative has promised to give you $1,000 as a wedding gift the day you get engaged. Assuming a constant interest rate of 10%, consider the present and future values of this gift, depending on when you become engaged.
Complete the first row of the table by determining the value of the gift in one and two years if you become engaged today.
The present value of the gift is 5) _______ (GREATER or SMALLER) if you get engaged in two years than it is if you get engaged in one year.
te Received Present Value Value in One Year Value in Two Years (Dollars) (Dollars) (Dollars) Today 1,000.00 1)______ 2)_______ In 1 year 3)_____ 1,000.00 In 2 years 4)______ 1,000.00Explanation / Answer
1_) 1000*1.1= 1100
2_) 1100*1.1= 1210
3_) 1000/1.1= 909.09
4_) 1000/1.12= 826.45
5_) SMALLER
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.