Suppose that the marginal cost of producing output, q, in the short-run for a co
ID: 1205717 • Letter: S
Question
Suppose that the marginal cost of producing output, q, in the short-run for a competitive firm is MC = 10 + 8q. The market price of the firm’s product is $25. a. (2 pts) What level of output will the firm produce to maximize its profits? b. (3 pts) Assume that the firm’s fixed costs are $5, and the firm’s average variable cost is given by AVC = 10 + 4q. What are the short-run total costs at the level of output the firm produces? c. (3 pts) What are the profits in the short-run? d. (10 pts) Show the level of profits in a graph.
Explanation / Answer
Part a)
The level of output at which firm maximize is when Market Price = MC
25$ = 10+ 8q
Hence, q = 1.875 maximizes profit.
Part b)
Fixed cost = 5$
AVC = 10 + 4q, so TVC = q( AVC) = q(10+4q) = 10q + 4q2
Hence, Total Cost (TC) = TVC + Fixed cost = 10q + 4q2 + 5
Total cost at the output the firm produces =
10 (1.875) + 4(1.875)2 + 5 = 37.8125
Part c)
Profits = Total Revenue - Total Cost
= Market price (q) - Total Cost
= 25 (1.875) - 37.8125
= 9.0625
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.