Suppose that the marginal cost of producing output, q, in the short-run for a co
ID: 1205543 • Letter: S
Question
Suppose that the marginal cost of producing output, q, in the short-run for a competitive firm is MC = 10 + 8q. The market price of the firm’s product is $25.
a. (2 pts) What level of output will the firm produce to maximize its profits?
b. (3 pts) Assume that the firm’s fixed costs are $5, and the firm’s average variable cost is given by AVC = 10 + 4q. What are the short-run total costs at the level of output the firm produces?
c. (3 pts) What are the profits in the short-run?
d. (10 pts) Show the level of profits in a graph.
Explanation / Answer
a. To maximise profits, we equate MC= MR
Here, 10+8q = 25
q= 15/8= 2 approx
b. TC= AC*q = (5+10+4q )*q = 15q+4q^2 = 15*2+4*4 = 46
Profit= TR-TC = 25*q- 46 = 50-46=4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.