The equilibrium price is $ and the equilibrium quantity is million crates. How m
ID: 1205576 • Letter: T
Question
The equilibrium price is $ and the equilibrium quantity is million crates. How much revenue do kumquat producers receive when the market is in equilibrium? Kumquat producers receive $ billion in revenue. Suppose the federal government decides to impose a price floor of $30 per crate. Assume that the government does not purchase any surplus kumquats. Now how many crates of kumquats will consumers purchase? Consumers will purchase million crates of kumquats. How much revenue will kumquat producers receive? Kumquat producers will receive $ billion in revenue.Explanation / Answer
As seen from the graph, equilibrium price is $20 and equilibrium quantity is 100 million crates
Revenue = Price * Quantity = 20 * 100 million = $2.0 billion
As seen from the table and the graph, Consumers will purcharse 80 million crates
Revenue = Price * Quantity = 30 * 80 million = $2.4 billion
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.