A semiprofessional baseball team near your town plays two home games each month
ID: 1192160 • Letter: A
Question
A semiprofessional baseball team near your town plays two home games each month at the local baseball park. The team splits the concessions 50/50 with the city but keeps all the revenue from ticket sales. The city charges the team $100 each month for the three-month season. The team pays the players and manager a total of $1,000 month. The team charges $10 for each ticket, and the average customer spends $7 at the concession stand. Attendance averages 30 people at each home game.
fill in the blanks The team earns $....... in revenue for each game and $........ revenue each season. With total costs of $..3300...... each season, the team finishes the season with $....... of profit.
Explanation / Answer
TEAM EARNS $ 10 FOR EACH TICKET AND 30 PEOPLE ATTEND A GAME AND SPEND $7 ON CONCESSION STAND BUT TEAM RECIEVE ONLY $ 3.5 OUT OF THIS SO
PER CUSTOMER REVENUE OF TEM= $13.5
TOTAL REVENUE PER GAME = 13.5 * 30= $405
FOR A SEASON OF 6 GAMES, TOTAL REVENUE= 405* 6=$2430
PROFIT = REVENUE- COST= 2430- 3300 = -870 $
THATMEANS LOSS OF 870 $
The team earns $405 in revenue for each game and $2430 revenue each season. With total costs of $..3300...... each season, the team finishes the season with $ -870 of profit OR LOSS OF 870
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.