A self-excited shunt DC generator is rated 10 kW. 125 V, and has friction and wi
ID: 1925824 • Letter: A
Question
A self-excited shunt DC generator is rated 10 kW. 125 V, and has friction and windage losses of 1200 W and core losses of 750 W when operating at rated flux. A field current of 6.0A is required and the armature circuit resistance is 0.24 ohm. Assume the field current and machine speed arc constant. Calculate the power required to turn the generator at no load, with 125V at the generator terminals. Repeat the calculation in A) above for a separately excited generator. Calculate the power to turn the generator with no excitation. Calculate the efficiency of the generator when operating at rated conditions (self-excited). A 200 KW, 240V, separately excited DC generator is operated at rated load. The armature and field resistances are .02 ohm and 240 ohm respectively. The field current is adjusted so the generator produces 240 V with no load while at rated speed. The field current and speed arc kept constant while the generator is being loaded. Calculate the rated current produced by the generator. Calculate the output voltage of the generator at rated load. Which machine parameter could be adjusted to maintain the output voltage at 240 V? If the generator is 85% efficient, calculate the power in HP required by the prime mover.Explanation / Answer
In self excited generators, generated cucurrents drive the field components
So current flowing the field windings comes from armature
so aramature current = Ia=6A
armature voltage V=125V
as it is running on no load,
power required to turn on the generatore is power deliverd from armature to field +losses
=VIa+windage loss+coreloss= 125(6)+1200+750=2700W
B)
for a seperately excited generator, field and armature are seperately excited.
As there is no load, means an open circuit at generator terminals(armature)
so no current passes through aarmature
only power required to start the generator is the power req to over come losses
Power req to start it = 1200 +750 = 1950W
c)
with no excitation means field is aided by armature
Power = Torque*speed
torque = KIa
Back emf = E=k*speed
speed = E/k
so power = Ia*E
as said in the problem, when self excited field current is 6A
hence armature current = 6A
as generatore generates 125V
E = IaR +V = 6*0.24 + 125 =126.44
Power = 6*126.44=758.64W
D)
efficeincy = (output power)/(input power)
at rated conditions
input power = 10KW
output power = input - losses = 10000-(1200+750) = 8050W
efficiency = (8050/10000) * 100 = 80.5%
2.
A)
rated power = 200KW
rated voltage = 240V
rated current = 200K/240 = 833.33A
b)
volatgeat no load = 125V
at no load no current passes through armature
So Volatge developed at no load = back emf =125V
as speed is kep constant, E (backemf) is also constant
loading of generator is usually siad in terms of armature current
at rated load implies at rated current in armature
output voltage = E-IR = 125-(0.02*833.33) = 108.33V
C)
As said while loading speed is kept constant
E will remain constant
hence output voltage is dependent on arature resistance and also armature current
to maintain voltage at 240V
1.
armature currant can be adjusted by adjusting torque
2.A variable restance is connected in series with armature and can be varied to get rq uotput voltage
D) efficiency is 85%
0.85=(output)/input
input power = 200kW
output power = 200000*0.85 = 170KW = 170000*0.00134HP =
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.