A perfectly competitive industry has a large number of potential entrants. Each
ID: 1192067 • Letter: A
Question
A perfectly competitive industry has a large number of potential entrants. Each firm has an identical cost structure such that the long-run average cost Is minimized at an output of 20 units. The minimum average cost is $10 per unit. Total market demand is given by Q = 1,500- 50p. What is the industry's long-run supply schedule? What is the long-run equilibrium price p*? The total industry output Q*? The output of each firm q*? The number of firms active in the market? The profits of each firm? The short-run total cost function associated with each firm's long-run equilibrium output is given by C(q) = 0.5q^2 -10q + 200. Calculate the short-run average and marginal cost functions. At what output level does short-run average cost reach a minimum? Calculate the short-run supply function for the firm and for the industry. Suppose now that the market demand function shifts upward to Q = 2,000 - 5Op. Using this new demand curve, answer part for the very short run when firms cannot change their outputs. In the short-run, use the industry short-run supply function to recalculate the answers to What is the long-run equilibrium for the industry?Explanation / Answer
(a)
In perfect competition, long run equilibrium holds when long run average cost = long run marginal cost = price
We have, Q = 1500 - 50p
Or, 50p = 1500 - Q
p = 30 - 0.02Q
This is the long run supply shcedule.
(b)
Minimum average cost = $10
This is the marginal cost (MC) in long run.
Since a perfectly competitive firm equates P with MC:
p = 30 - 0.02Q = 10
0.02Q = 20
(i) Q = 1,000 [Q*]
(ii) p = 30 - (0.02 x 1000) = 10 [p*]
Since output of each firm = 20 units [q*] (Given)
(iii) Number of firms = Total output (Q) / 20 = 1,000 / 20 = 50
(iv) Total industry profit = Revenue - cost = p* x q* - (AVC x q*)
= q*(p* - AVC)
= 0 [Since p* = AVC = 10]
In the long run, excess profit = 0 for all firms.
(c)
C = 0.5q2 - 10q + 200
Marginal cost, MC = dC / dq = q - 10
Average cost, AC = C / q = 0.5q - 10 + (200/q)
AC is minimum when dAC / dq = 0
0.5 - (200/q2) = 0
(200/q2) = 0.5
q2 = 200 / 0.5 = 400
q = 20 [Output when AVC is minimum]
(d)
In the short run, supply function is the marginal cost function of the firm:
p = q - 10 [MC of firm]
or,
q = p + 10
Total industry supply = individual firm supply x number of firms
Q = q x 50
= 50(p + 10)
Q = 50p + 500
Or,
p = (Q - 500) / 50 [Industry short run supply function]
NOTE: Out of 7 sub-questions, the first 4 are answered.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.