A pension plan is obligated to make disbursements of $1.1 million, $2.1 million,
ID: 2801057 • Letter: A
Question
A pension plan is obligated to make disbursements of $1.1 million, $2.1 million, and $1.1 million at the end of each of the next three years, respectively. The annual interest rate is 11%. If the plan wants to fully fund and immunize its position, how much of its portfolio should it allocate to one-year zero-coupon bonds and perpetuities, respectively, if these are the only two assets funding the plan? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
Assume w - weight of zero coupon bonds and 1 - w - weight of perpetuity
w x 1 + (1 - w) x (1 + 11%) / 11% = 1.9467
=> w + 10.0909 x (1 - w) = 1.9467
=> w = 89.59% is weight in zero-coupon
1 - w = 10.41% is weight in perpetuity
Year PMT PV of PMT Weight Year x Weight 1 $ 1.10 $ 0.9910 28.32% 0.2832 2 $ 2.10 $ 1.7044 48.70% 0.9740 3 $ 1.10 $ 0.8043 22.98% 0.6895 $ 3.4997 100.00% 1.9467Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.