Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose that a firm\'s production function is given by Q = L K and that its cost

ID: 1191661 • Letter: S

Question

Suppose that a firm's production function is given by Q = L K and that its costs are given by C = w L + r K, where w = $2 and r = $8. Assuming the firm wants to produce 40,000 units of output (and minimize its cost in doing so). how much capital and labor should be used? what is this minimum cost to produce the 40,000 units? Suppose that a firm's production function is given by Q = 10 L^1/2 K and that its costs are given by C = w L + r K, where w = $15 and r = $30. If the firm attempts to maximize output subject to C = $450,000, then how much capital and labor should it use? what is the maximum output that can be produced? Farmer Jones has two apple orchards (i. e. , the North orchard and the South orchard), and farmer Jones has a total of 50 farm laborers (L_T = 50) that he can assign to pick apples in either the North orchard or in the South orchard. L_T = L_N + L_s = 50, where L_N is the number of laborers assigned to pick apples in the North orchard, and Ls_ is the number of laborers assigned to pick apples in the South orchard.

Explanation / Answer

Q.1 Production Function: Q = LK

Cost Function: wL + rK and w=2 and r=8

(i) We know that at cost minimization level wage rate/capital rate = Marginal product of labor/marginal product of capital

that is W/r = MPl/MPk

And MPl = dQ/dL = K and MPk = dQ/dK = L

Thus w/r = K/L

or 2/8 = K/L

or K = L/4 .... eq i

Firms wants to produce 40,000 units that is Q = 40,000

Thus 40,000 = KL

from equation i we get 40,000 = L*L/4

L2 = 160,000

L = 400 units

And from equation 1, K = 400/4 = 100 units

Thus to produce 40,000 units of out at minimum cost the firm should employ 100 units of capital and 400 units of labor.

(ii) Cost = wL + rK

putting L = 400, K = 100, w =2 and r = 8 in above equation, we get

Cost = 2*400 + 8*100 = 800 + 800 = 1600

Thus to produce at minimum cost, the frm will have to incurr $1600 as total cost of production.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote