Robinson\'s demand for pineapples is given as Q = 40 - 4P while Friday\'s is Q =
ID: 1190777 • Letter: R
Question
Robinson's demand for pineapples is given as Q = 40 - 4P while Friday's is Q = 20 - P. Supply is given as Qs = 6 + P, and Pc = $1.
Find equilibrium price, equilibrium quantity, and the amounts Robinson and Friday will both end up consuming.
P*= 9 Q*=15
Ok I get that, but here's what I really need..
Then- suppose Rob and Fri are actually dealing with a public good like fireworks (# of rockets) and they must consume the same quantity. Effeciency requires Robinson's willingness to pay + Friday's willingness to pay must = MRT. What is the new effecient Q, and what will Rob and Fri now each be willing to pay?
Please help soon!
Explanation / Answer
Robert's demand: Q = 40 - 4P
Friday's demand: Q = 20 - P
Since both must consumer the same quantity:
40 - 4P = 20 - P
3P = 20
P = 20/3 = 6.67
So,
Q = 20 - P = 20 - 6.67 = 13.33
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.