Robinson\'s demand for pineapples is given as Q = 40 - 4P while Friday\'s is Q =
ID: 1190757 • Letter: R
Question
Robinson's demand for pineapples is given as Q = 40 - 4P while Friday's is Q = 20 - P. Supply is given as Qs = 6 + P, and Pc = $1.
Find equilibrium price, equilibrium quantity, and the amounts Robinson and Friday will both end up consuming.
Then- suppose Rob and Fri are actually dealing with a public good like fireworks (# of rockets) and they must consume the same quantity. Effeciency requires Robinson's willingness to pay + Friday's willingness to pay must = MRT. What is the new effecient Q, and what will Rob and Fri now each be willing to pay?
Explanation / Answer
Given:
Rob demand for Pineapple is Qr=40-4p and
Fridayis Qf=20-p
supply is Qs= 6+p; Pc=1$
At equlibrium price Q=Qs, here Q=Qr+Qf hence
Qr+Qf=Qs:: 40-4p+20-p=6+p
6p=60-6=54
Therefore P= 54/6 = 9
Equalibrium price = 9
The amount
Rob would be demanding= 40-4P= 40-4*9= 40-36=4
Friday would demanding =20-P= 20-9= 11
Quantity deamanded = 11+4= 15
Quantity Supply= Qs= 6+p= 6+9=15
Therefore equalibrium
Price= 9
Quantity=15
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.