A computer call center is going to replace all of its incandescent lamps with mo
ID: 1190404 • Letter: A
Question
A computer call center is going to replace all of its incandescent lamps with more energy efficient fluorescent lighting fixtures. The total energy savings are estimated to be $1,945 per year, and the cost of purchasing and installing the fluorescent fixtures is $5,500. The study period is seven years, and terminal market values for the fixtures are negligible. What is the IRR of this investment? What is the simple payback period of the investment? Is there a conflict in the answers to Parts (a) and (b)? List your assumptions. The simple payback "rate of return" is 1/0. How close does this metric come to matching your answer in Part (a)?Explanation / Answer
a)
PW = -5500+ 1945 (P/A,i%,7)
(P/A,i%,7) = 2.8
For 30% P/A is 2.6427 , 35% P/A is 2.3852
I = I= 30+5 x (2.8 -2.64)/(2.64- 2.38) = 32.85%
b) Simple payback period = 5500/1945
= 2.82 years.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.