A compound microscope uses a 72.0mm lens as the objective and a 2.1cm lens as th
ID: 1273010 • Letter: A
Question
A compound microscope uses a 72.0mm lens as the objective and a 2.1cm lens as the eyepiece. The specimen will be mounted 102mm from the objective.
Part A
Determine the barrel length.
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Determine the total magnification produced by the microscope.
Express your answer using two significant figures.
A compound microscope uses a 72.0mm lens as the objective and a 2.1cm lens as the eyepiece. The specimen will be mounted 102mm from the objective.
Part A
Determine the barrel length.
Express your answer using two significant figures.
L = mSubmitMy AnswersGive Up
Part B
Determine the total magnification produced by the microscope.
Express your answer using two significant figures.
Mtotal =Explanation / Answer
Part A)
Start with 1/f = 1/p + 1/q for the objective
1/7.2 = 1/10.2 + 1/q
q = 24.48 cm
Thus the barrel Length = 24.48 - 7.2 = 17.28 cm
That is 17 cm using two sig figs
Part B)
M = -25L/(fo)(fe)
M = -25(17.28)/(7.2)(2.1)
M = -29 using two sig figs (Ignore the Negative if your answer key wants you to. It just means the image is inverted)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.