A firm has the demand and total cost schedules given in the followin table. If i
ID: 1188467 • Letter: A
Question
A firm has the demand and total cost schedules given in the followin table. If it wants to maximize profits, how much output should it produce?
Quantity Price Total Cost
1 $6 $1.00
2 5 2.50
3 4 6.00
4 3 7.00
5 2 11.00
Please show how answer is recieved by working problem out all the way. Please do not give short answer without showing how you came up with it.
Explanation / Answer
Quantity Price Total Cost profit = revenue- cost
1 $6 $1.00 6-1=5
2 5 2.50 5*2- 2.5= 7.5
3 4 6.00 3*4- 6= 6
4 3 7.00 12-7= 5
5 2 11.00 10- 11= -1
hence we will produce Quantilty= 2 becauce it generate higher profit
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.