A market contains a group of identical price taking firms. Each firm has a margi
ID: 1188191 • Letter: A
Question
A market contains a group of identical price taking firms. Each firm has a marginal cost curve SMC(Q) = 2Q, where Q is the annual output of each firm. A study reveals that each firm will produce if the price exceeds $20 per unit and will shut down if the price is less than $20 per unit. The market demand curve for the industry is D(P) = 240 ? P/2, where P is the market price. At the equilibrium market price, each firm produces 20 units. What is the equilibrium market price, and how many firms are in this industry?Explanation / Answer
let no. of firms be n
at equilibrium
MC=market price
=> 2Q=P.....................(i)
Also demand = supply at equilibrium
=>240*(P/2) = n*Q.......(ii)
from (i) and (ii)
n=240
since Q=20 units
=> P=2Q=$40
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.